Termal İHA’ların Zirai tarımda kullanılışı

YENİLİKÇİ YATIRIM.
YÜKSEK VERİM.

Çiftçiler nesiller boyu mahsüllerin verimsizlik veya hastalık belirtileri için tarlalarını yürüyerek el ile kontrol ettiler. Bu geleneksel emekle gerçekleştirilen yöntem yoğun zaman alır ve ürün kanopileri kalınlaştığında zor olabilir. Zirai Drone kullanımıyla bu işlemler oldukça kolaylaşacaktır.

Güneş Panellerinde İHA ile Termal Kontrol

DJI Zenmuse XT termal kamera çatı güneş paneli denetlemeleri ve büyük güneş enerjisi çiftliklerinin operatörleri için birçok avantaj sunar. Zenmuse XT, sıcaklık anormalliklerini bir termal görüntü üzerinde net bir şekilde görüntüleyebilmenin yanı sıra, kısa sürede normal operasyon sırasında geniş alanlardaki güneş panellerini taramak için kullanılabilir. Bu, problemli panellerin hızla izole edilmesine, düzeltici önlemlere hazır hale getirilmesine, enerji üretiminin optimum seviyelerde tutulmasına olanak tanır. Bir DJI M100’e eklenen XT, 30 dakikanın üzerinde bir uçuş süresine sahip olacak ve tek bir uçuşta büyük sitelerin denetlenmesini sağlayacaktır.

DJI’ın Inspire serisi, Zenmuse X3 veya X5 kameralarıyla birleştiğinde, güneş enerjisi santrallerinde panellerin hızla incelenmesini sağlar. Panelleri yürüyerek kontrol etmek ve denetmenleri tesise götürmek yerine, 4K video kullanılarak kaydedilen bir uçuş ilk incelemeleri gerçekleştirmek için gereken görüntü netliğini sağlar. Bu yöntem zaman ve maliyet verimliliği sağlar. Müfettişlerin daha sonra, sorunlu alanları araştırmaları yeterlidir.

[neko_imagebox image=”6848″ image_size=”x-large” link=”url:https%3A%2F%2Fd32xrmdsd5z66d.cloudfront.net%2FDJI%2BEnterprise%2FPH%2BCase%2BStudy.pdf|title:PDF|target:%20_blank|rel:nofollow”]İngilizce Kaynak
Zenmuse XT Helps Team UAV Conduct Solar Panel Inspections //2016-08-26[/neko_imagebox]

[neko_heading titlehierarchy=”h2″ title=”RÜZGAR TÜRBİNİ”]

Rüzgar türbinleri bakım tetkikleri için benzersiz zorluklar sunmaktadır. Mevcut yöntemler, çalışanları önemli sağlık ve güvenlik riskleri ortaya çıkaran denetimler içerir. Sonuç olarak, her denetim, gerçekleştirilemeden önce kapsamlı bir kesinti ve titiz bir planlama gerektirir, böylece enerji üretiminin genel verimliliği düşer.

İHA’lar vasıtasıyla rüzgar türbini denetimlerinin yapılması mevcut yöntemlere kıyasla önemli bir gelişmedir. Bir İHA, insanların risk altına sokulması ihtiyacını ortadan kaldırarak türbinin yakınında hassas ve doğru bir şekilde uçabilir. DJI Phantom 4 ve Matrice 100’de bulunan “Advanced Sense and Avoid” (Gelişmiş algılama ve kaçınma) teknolojileri ani bir rüzgar veya pilot hatasının bir çarpışma ile sonuçlanmamasını sağlar.

DJI Mikro 4/3, DJI Inspire serisi ve DJI Matrice 100 uyumlu, Zenmuse X5 serisi kameralar, çatlamaları, çatlakları veya yapısal zorlamaların onarım gerektirebilecek diğer göstergelerini belirlemek için ideal olan 16 megapiksel fotoğraf ve 4K video ile yüksek çözünürlüklü görüntüler üretir. Bütün veriler drone üzerinde depolandığından inceleme noktasında ya da ofiste tekrar incelenebilir. Bu yenilikler, denetim ekiplerinin genel verimliliğini arttırmasına ve tesis duraklamasının azaltılmasına olanak tanır.

[neko_heading titlehierarchy=”h2″ title=”PETROL & GAZ”]

Güvenlik ve verimlilik, modern rafineri tesislerinde çok önemlidir ve teftişler, operasyonların sürdürülmesi için kritik önem taşır. Tesisler karmaşık yapısal düzenleri olan geniş alanları kapsayabileceğinden geleneksel denetim yöntemleri her zaman zor olmuştur.

İHA’lar yada Drone’lar, büyük tesislerin bile havadan hızlı bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. DJI Phantom serisi, basit, yüksek rakımlı tesis ölçümü ve yakın dikey denetim sağlar. Daha zorlayıcı senaryolar için, FLIR, büyük Micro 4/3 sensörü ile Zenmuse X5 ve 30 dakikalık uçuş süreleri sunan yüksek verimli platformlar ile birlikte oluşturulan Zenmuse XT termal görüntüleme sensörünü kapsayan DJI geniş ürün yelpazesiyle hizmet sunar. Bu sistemler ekiplerin yapısal zayıflıkları hızla tespit etmelerini, sıcak noktaları taramalarını, gaz sızıntılarını tespit etmelerini ve çok daha fazlasını yapmalarını, edinilen veriler ile hızlı bir şekilde karar vermelerini ve iyileştirici faaliyetlere daha verimli geçmelerini sağlar.

[neko_imagebox image=”6765″ image_size=”x-large”]

Matrice 600 PRO – Zenmuse XT

 • Uçuş Süresi: 35 Dakika
 • Görüntü aktarım: 3.5 Km
 • Kontrol: 3.5 Km
 • Tek Ekran – Mobil cihaz
 • Tam Entegrasyon
 • Tek Kumanda

[/neko_imagebox]

[neko_heading titlehierarchy=”h2″ title=”YÜKSEK GERİLİM HATLARI”]

Geniş mesafeleri kapsayan elektrik hatları, modern elektrik hatlarının dolaşım sistemidir. Coğrafi dağılımları ve yükseklikleri nedeniyle benzersiz bakım zorlukları sunarlar. Geleneksel olarak helikopter tabanlı yöntemlerle denetlenen güç hatları İHA’ları kullanarak daha kolay ve verimli bir şekilde denetlenebilirler.

DJI’ın Zenmuse X5 Mikro 4/3 kamerasıyla donatılmış bir DJI Inspire PRO’ya sahip olan muayene ekipleri, siteye ulaştıktan sonra hava incelemelerine hemen başlayabilirler. 16 megapiksel fotoğraf ve 4K video çekimi yapabilen bu kameraların yakaladığı görüntüler, inceleme sonrası ayrıntılı analizler için yeterliyken, canlı yayın ise operatörlerin önemli problemleri görmelerini ve detaylandırmalarını sağlayacaktır.

DJI Ronin-MX gimbal ile birleştirilmiş DJI M600 serisi ağır yük platformu, muayene ekiplerine uzmanlaşmış çalışmalar için gerekli olan ağır ve geniş sensör kameralarını kullanma kabiliyetini sunar. Yeni A3 uçuş kontrolü ile güçlendirilmiş olan DJI, D-RTK GNSS sistemi ile santimetre seviyende hassas veri için geliştirilebilir. İki ilave uydu ve IMU sistemi de eklenebilir; bu sayede 6 katmanlı güvenirlik sunan redundans sağlayarak, yüksak tutarlılık sunar. DJI’ın SDK desteği, standartlaştırılmış uçuş modellerinden tamamen özerk uçuşa kadar denetimi sağlar. Bir yer istasyonu ile, farklı ve eşzamanlı olarak 5 drone ‘a kadar uzaktan kontrolü mümkün kılmak için kullanılabilir.

[neko_imagebox image=”6761″ image_size=”x-large” link=”|||”]Matrice 210 RTK – Dual Z30 ve XT

 • Uçuş Süresi: 20 Dakika
 • Görüntü aktarım: 3.5 m
 • Kontrol: 3.5 Km
 • Tek Ekran – Mobil cihaz
 • 30x Optik zoom
 • Tek Kumanda

[/neko_imagebox]

[neko_heading titlehierarchy=”h2″ title=”NÜKLEER ENERJİ”]

Nükleer enerji günümüzün en verimli enerji kaynaklarından biridir. Bununla birlikte, nükleer tesisler, emniyet sağlamak için sıkı operasyonel standartlarla yönetilmelidir. Nükleer materyaller kontrol personeli için yüksek risk unsuru taşırlar. Bu durum uzaktan çözümlerin stratejik önemini güçlendirir.

Bu durumlarda denetimler için İHA’ları kullanmak, işin geleneksel yöntemlerden daha hızlı yapılmasını sağlar. DJI’ın Zenmuse XT termal kamerası ile donatılmış olan DJI Inspire, çıplak gözle görülmeyen potansiyel sızıntıları veya yapısal zorlamaları tespit etmek için entegre, hazır bir termografi çözümüdür. Inspire, aynı zamanda, farklı denetim ekiplerinin ve senaryolarının çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan esnek bir platform oluşturmak için, DJI’nın yüksek çözünürlüklü mikro 4/3 Zenmuse X5 kameralarıyla uçabilir.

[neko_imagebox image=”6765″ image_size=”x-large”]

Matrice 600 PRO – Zenmuse XT

 • Uçuş Süresi: 35 Dakika
 • Görüntü aktarım: 3.5 Km
 • Kontrol: 3.5 Km
 • Tek Ekran – Mobil cihaz
 • Tam Entegrasyon
 • Tek Kumanda

[/neko_imagebox]

Yorumlar
Mağaza