Termal İHA'ların Zirai tarımda kullanılışı

YENİLİKÇİ YATIRIM.
YÜKSEK VERİM.

Çiftçiler nesiller boyu mahsüllerin verimsizlik veya hastalık belirtileri için tarlalarını yürüyerek el ile kontrol ettiler. Bu geleneksel emekle gerçekleştirilen yöntem yoğun zaman alır ve ürün kanopileri kalınlaştığında zor olabilir. Zirai Drone kullanımıyla bu işlemler oldukça kolaylaşacaktır.

EKİN İNCELEMESİ

DJI Phantom serisi ile çiftçiler, bitkilerini geniş alanlarda değerlendirebiliyorlar ve aynı anda bitkileri ve zamanı daha iyi yönetmelerine yardımcı olan bitki haritaları oluşturabiliyorlar. Phantom serisi Dronelar son derece kolay taşınabilir ve endüstri lideri uçuş zamanlarına sahiptirler. Kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır olan Phantom serisi analiz için gerekli olan net ve detaylı görüntüleri 12 megapiksel kameralarla donatılmış ve 4K videoya kadar kaydedebilirler.

Havadan termal görüntüleme da mahsul yönetimi için önemli bir araç haline gelmiştir. Fidanlıklar ve seraları izlemek ve hatta bitki hastalıklarını tespit etmek için invaziv olmayan (Hastalık yayılımına sebep olmadan) bir yoldur. FLIR işbirliği ile geliştirilen DJI Zenmuse XT termal görüntüleme kamerasıyla donatılmış bir Zirai Drone DJI Inspire’ı kullanarak, bu önemli verilerin tümü kolaylıkla yakalanabilir.

SULAMA YÖNETİMİ

Tatlı su en değerli kaynaklarımızdan biridir, dünya çapındaki çiftlikler sürekli olarak su kullanımını optimize etmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Verimliliği çok fazla ve çok az etkileyen, yöntemlerin ayrıştırılması ayrıntılı izleme ve takip anlamına gelmektedir.

Günümüzde büyük yetiştiriciler genellikle bölgenin tamamına yayılmış birçok alana sahiptir. Bu alanlar birden fazla sulama bağlantısı ihtiyacı duyarlar. Mısır gibi bitkiler belirli yüksekliklere ulaştığında, su ihtiyacınında arttığı bu dönemde ihtiyaç duyulan sulama ekipmanının verimlilik ve mevsimlik muayenelerinin yapılması oldukça zor olabilir.

DJI Zenmuse XT’nin termal kapasitesi sayesinde, sulama ve su havzaları daha verimli bir şekilde yönetilebilir. FLIR’in endüstri lideri Tau 2 termal kamerası ile güçlendirilen Zenmuse XT, üreticilere arazilerinin durumunu ayrıntılı bir şekilde aktarır ve onlara daha iyi karar vermeleri için gerekli temel bilgiler verir.

Zirai Drone Kullanımı ile önemli ölçüde vakit kazanacak ve gerikli verimlilik seviyesine hızla ulaşacaksınız.

Matrice 200 V2 – Zenmuse XT2

 • Uçuş Süresi: 32 Dakika
 • Görüntü aktarım: 3.5 m
 • Kontrol: 3.5 Km
 • Tek Ekran – Mobil cihaz
 • Tam Entegrasyon
 • Tek Kumanda

HASAT DANIŞMANLIĞI

Agronomist’ler (Bilimsel Tarım Uzmanı) birçok önemli konuya hitap etmek için, gıda üretimi, sağlıklı gıda, ziraai çevresel etkiler, biolojik enerji vb. farklı birçok bilimden yararlanırlar. İster ekim rotasyonu, sulama ve drenaj, bitki üremesi, bitki psikolojisi, toprak sınıflandırması, toprak verimliliği, ayrık kontrolü, ister hastalık yada böcek kontrolü üzerine uzmanlaşmış olsalar da agronomistler yoğun miktarda bitkli ve çevre verisine ihtiyaç duyarlar.

Havadan fotoğraf makineleri, çıplak gözle görülemeyen ürünlerin görünümünü oluşturmak için kızılötesi ve görsel kameraların güçlü bir kombinasyonunu taşıyabilirler. Bu görseller, sağlıklı ve sıkıntılı bitkiler arasındaki farklılıkları vurgular ve gerektiğinde hızlı tepki vermeyi sağlar. Drone’lar ayrıca her hafta, her gün, hatta her saatte bir ürün taraması yapabilir. Bu bilgiyi time-lapse (zaman aralıklı fotoğraflardan oluşan video) animasyonuyla birleştirmek, mahsuldeki değişiklikleri vurgulayarak sorunlu noktalar veya daha iyi bitki yönetimi için fırsatlar ortaya çıkarabilir.

MATRİCE 600

Matrice 600 serisi ağır yük platformu, argonomistlerin ihtiyaç duyacağı üçüncü parti multispektral ve hiperspektral kamera ve sensörleri taşıyabilir. Yeni A3 kontrol sistemiyle daha verimli çalışan ve gerektiğinde DJI’ın D-RTK GNSS sistemiyle desteklenerek santimetre verimliliğinde ve tutarlılıkta veri edinme imkanı tanır. İki ek GPS ve IMU eklenerek 6 katmanlı redundans (Veri tutarlılığı kontrolü) sayesinde bütün uçuşlarınızda kesin güvenilirlik sunar. DJI SDK (Açık kaynak kodu) sayesinde incelemelerinizi özelleştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Bu özelleştirme standart uçuş yolları yada tamamiyle otonom uçuşlar olabilir. Bir yer istasyonu ile aynı anda 5 farklı cihazı kontrol edebilir, daha önce mümkün olmayacak genişlikte alanları kontrol edebilirsiniz.

Matrice 600 PRO – Zenmuse XT

 • Uçuş Süresi: 35 Dakika
 • Görüntü aktarım: 3.5 Km
 • Kontrol: 3.5 Km
 • Tek Ekran – Mobil cihaz
 • Tam Entegrasyon
 • Tek Kumanda

SPREYLEME

Tüm çiftlikler, bitki sağlığını ve verimini korumak için birtakım bitki koruma ve gübreleme yöntemlerine güvenirler. On yıllar boyunca, çiftçiler yoğun emek gerektiren manuel püskürtme ile yada manuel işçilik için çok büyük alanlarda spreyleme cihazları kiralıyarak spreyleme yapmaktaydılar. Her iki yöntemde, manuel iş gücü zaman, kiralama araçları ise maliyet nedeniyle ideal değildirler.

DJI Agras MG-1, bitki koruma ve gübrelemede etkinliği ve yönetilebilirliği artırmak için tasarlanmış bir tarımsal oktokopterdir (8 kanatlı Drone). Tek bir Agras MG-1, 10 kg’lık sıvı taşıyabilir ve tek bir uçuşta 10 akre (4 hektar) kapsayabilir. Manuel püskürtmeye göre ¬60 kat daha hızlıdır.

Endüstri standardı seramik sprey başlıkları (nozül) önceden kurulmuş olarak gelir ve gerekirse farklı sprey gereksinimleri için değiştirilebilir. Agras MG-1, toza ve korozyona dayanıklılığa ek olarak suya dayanıklı olduğundan, spreyleme sonunda temiz su ile durulanabilir. Agras MG-1’i kullanan modern çiftlikler, püskürtme için yeni bir alete sahiptir ve bu da önemli ölçüde emek tasarrufu sağlar.

Agras MG1 – Zirai Drone

Sıvı Tankı: 10 Lt
Maksimum Sprey Hızı:
0.5 L/dakika (su için, başlık başına)
Maks. Spreyleme genişliği:
4 – 6 m (4 başlık, 1.5 – 3 m ekinlerin üzerinde)
Damla Büyüklüğü:
TXVK-04: 80 ~ 190 μm
XR11001: 130 ~ 250 μm

Bir Uzmana Danışın!

Mağaza